Gratis toegangGeschreven door vakexperts154 kennisartikelen beschikbaar
CO₂Neutraal
BedrijvenGids26 juni 2026 · 9 min lezen

CO₂-neutraal evenement organiseren: praktische gids voor bedrijven

Een bedrijfsevenement stoot gemiddeld 1–5 kg CO₂ per deelnemer uit. Dit stappenplan laat zien hoe u die voetafdruk berekent, vermindert en verantwoord compenseert.

Geschreven doorRedactie CO₂Neutraal.com

Waarom evenementen een significant CO2-profiel hebben

Een gemiddeld zakelijk evenement van 100 deelnemers stoot tussen de 100 en 500 kg CO2 uit — afhankelijk van hoe deelnemers reizen, de energiebron van de locatie en de catering. Voor grotere evenementen (conferenties, beurzen) loopt dit snel op tot meerdere tonnen of tientallen tonnen CO2. De dominante factor is vrijwel altijd het transport van deelnemers.

Organisatoren onderschatten de evenementenvoetafdruk systematisch. Onderzoek van de Events Industry Council toonde aan dat 70-80% van de totale CO2-uitstoot van evenementen wordt veroorzaakt door transport — terwijl de meeste eventorganisatoren hun aandacht richten op zichtbare zaken als afval en catering. Een duurzaamheidsaanpak die transport buiten beschouwing laat, mist daarmee het grootste deel van het probleem.

Tegelijkertijd groeit de druk vanuit stakeholders. Medewerkers, klanten en zakenpartners verwachten steeds vaker dat bedrijfsevenementen op een verantwoorde wijze worden georganiseerd. Deelnemers zelf geven aan dat ze meer treinreizen als uw merk klimaatverantwoordelijkheid communiceert vóór het evenement. De communicatieve aanpak heeft dus direct gedragseffect.

Stap 1: bereken de evenementvoetafdruk

Een nauwkeurige voetafdrukberekening is de basis voor geloofwaardige claims en doeltreffende reductiemaatregelen. Verdeel de uitstoot in vier categorieen:

Categorie Typisch aandeel Emissiefactoren
Deelnemerstransport 50-80% Auto: 0,18 kg/km; trein: 0,014 kg/km; vliegtuig: 0,18-0,25 kg/km (kortebaan)
Energieverbruik locatie 10-25% Nederlandse net: 0,39 kg CO2/kWh; groene stroom: ca. 0 kg/kWh
Catering 5-20% Vleesmaaltijd: ca. 3,5 kg CO2; plantaardige maaltijd: ca. 0,9 kg CO2
Materiaal en afval 2-10% Drukwerk, give-aways, decoratie

Gebruik een bestaande rekentool — zoals de CO2-calculator van MVO Nederland of de DEFRA-emissiefactoren voor transport — voor een gedegen schatting. Voor grotere evenementen (meer dan 500 deelnemers) is een professionele CO2-audit door een gespecialiseerd bureau aan te bevelen.

Rekenvoorbeeld: evenement van 100 deelnemers

Stel: 100 deelnemers rijden gemiddeld 50 km enkele reis met de auto (eigen rijden, 1 persoon per auto):

  • 100 personen x 100 km retour x 0,18 kg CO2/km = 1.800 kg CO2 voor transport
  • Locatie-energie: 500 kWh x 0,39 kg CO2/kWh = 195 kg CO2 (bij grijze stroom)
  • Catering: 100 personen x 3,5 kg CO2 (vleesmaaltijd) = 350 kg CO2
  • Materialen: schatting 50 kg CO2
  • Totaal: ca. 2.395 kg CO2, ofwel circa 24 kg per deelnemer

Als dezelfde deelnemers met de trein reizen (gemiddeld 50 km retour):

  • 100 personen x 100 km x 0,014 kg CO2/km = 140 kg CO2 voor transport
  • Reductie ten opzichte van auto: meer dan 90% alleen al op transportvlak

Dit illustreert hoe bepalend de vervoerskeuze is voor de totale voetafdruk van een evenement.

Stap 2: reduceer de voetafdruk voor de dag zelf

Transport — de grootste hefboom

  • Kies een locatie goed bereikbaar per openbaar vervoer en communiceer dit actief als eerste optie. Stuur deelnemers een routebeschrijving per OV als standaard, niet als bijlage.
  • Regel een pendeldienst of carpoolplatform voor deelnemers die geen OV-optie hebben. Platforms zoals CO2logic of GreenMobility kunnen helpen bij de organisatie.
  • Overweeg een hybride format: bied digitale deelname aan voor bezoekers van verder weg. Dit vermijdt transport volledig voor een deel van de doelgroep.
  • Vergoeding op NS-businesscard of OV-chipkaart in plaats van kilometervergoeding stimuleert treingebruik effectief. Communiceer dit expliciet in de uitnodiging.
  • Plan het evenement op een weekdag en verspreid de start- en eindtijden om piekdrukte op de snelweg te vermijden, wat carpooling aantrekkelijker maakt.

Locatie en energie

  • Kies een locatie die 100% groene stroom afneemt of dit aantoonbaar kan tonen via Garanties van Oorsprong. Vraag de locatie om het GvO-cancellation-bewijs.
  • Vraag de locatie naar het energieverbruik per evenement — serieuze locaties kunnen dit leveren op basis van gemeten data (slimme meters, submetering per zaal).
  • Beperk het gebruik van gasstoofpotten, generatoren en airco waar mogelijk. Overweeg LED-verlichting en energiezuinige apparatuur als u zelf materiaal meebrengt.
  • Vraag of de locatie beschikt over een energielabel en een duurzaamheidscertificaat (bijv. Green Key, ISO 14001 of vergelijkbaar).
  • Kies voor een locatie op loopafstand van een station wanneer dat mogelijk is. De keuze van de locatie is de belangrijkste beslissing die de evenementorganisator neemt voor de CO2-voetafdruk.

Catering

  • Een plantaardig menu reduceert de catering-voetafdruk met 60-75% ten opzichte van een vleesmenu. Dit is de meest impactvolle cateringkeuze.
  • Lever maaltijden op basis van seizoensproducten uit de regio — dit reduceert transportemissies van voedsel en ondersteunt lokale producenten.
  • Gebruik geen wegwerpservies; kies herbruikbaar materiaal of biologisch afbreekbare opties voor buitenevenementen waar afwas niet mogelijk is.
  • Bied duurzame koffiealternatieven aan (geen cups, maar cafetaria-systemen) en zorg voor leidingwater in plaats van flessenwater.
  • Hanteer een systeem van food pledge waarbij deelnemers van tevoren aangeven wat ze eten — dit vermindert voedselverspilling aanzienlijk.

Materialen en communicatie

  • Vervang gedrukte programmaboekjes door een digitale event-app of QR-code met alle informatie. Dit elimineert drukwerk volledig.
  • Beperk give-aways sterk. Als u ze toch wilt meegeven, kies dan voor iets functioneels en duurzaams — een plantje, een potlood van gerecycled papier — niet een plastic gadget met evenementenlogo.
  • Communiceer de CO2-stappen vooraf aan deelnemers — dit verhoogt het draagvlak voor trein en plantaardig eten. Deelnemers die weten dat een evenement CO2-neutraal wil zijn, zijn meer bereid mee te doen aan individuele maatregelen.
  • Gebruik digitale naamsplaatjes of herbruikbare badges in plaats van papieren stickers of eenmalige plastic dragers.
  • Kies eventueel voor een locatie met gedeelde faciliteiten (co-working, bibliotheek, gemeentehuis) in plaats van een dedicated evenementenhal — dit vermindert het embodied carbon van de evenementeninfrastructuur.

Stap 3: compenseer de restuitstoot

Na alle reductiemaatregelen blijft doorgaans een restuitstoot over — met name van deelnemerstransport dat niet vermeden kon worden. Compenseer dit via gecertificeerde carbon credits:

  • Kies credits met Gold Standard of Verra VCS-certificering als minimumeis. Voor extra zekerheid over kwaliteit: selecteer projecten met een ICVCM-goedgekeurd CCP-label wanneer beschikbaar.
  • Zorg voor een retirement-bewijs op naam van uw organisatie in het publieke register (Verra Registry of Gold Standard Impact Registry). Dit is het document dat u kunt tonen als bewijs van compensatie.
  • Verwijs in uw communicatie transparant naar de methode: hoeveel ton, welk project, welke standaard, in welk register gecanceld.
  • Overweeg projecten met meervoudige impact — bijv. cookstove-projecten in Sub-Sahara Afrika die naast CO2-reductie ook gezondheids- en gendervoordelen leveren (SDG-alignment).

Bij een evenement van 100 deelnemers met gemengd transport zijn compensatiekosten doorgaans 50 tot 300 euro op Gold Standard-niveau — een beheersbaar bedrag in het totale eventbudget. Ter vergelijking: een plantaardig cateringmenu kost soms zelfs minder dan een vleesvariant, waarmee een deel van de cateringbesparing de compensatiekosten kan dekken.

Hoeveel ton moet u compenseren?

Als u geen exacte data heeft, kunt u werken met schattingen. Stel dat 60% van uw 100 deelnemers de auto neemt (gemiddeld 40 km enkelvoudig), 30% de trein en 10% de fiets:

  • Auto: 60 personen x 80 km x 0,18 kg/km = 864 kg CO2
  • Trein: 30 personen x 80 km x 0,014 kg/km = 33,6 kg CO2
  • Fiets/voet: 0 kg CO2
  • Locatie-energie (grijze stroom): 300 kWh x 0,39 = 117 kg CO2
  • Catering (plantaardig): 100 x 0,9 = 90 kg CO2
  • Totaal: ca. 1.105 kg CO2, ofwel 1,1 ton

Voor 1,1 ton Gold Standard credits betaalt u doorgaans 15-30 euro — een verwaarloosbaar bedrag in een eventbudget.

Stap 4: communiceer transparant

Vermeld in uw communicatie altijd een helder overzicht van wat u heeft gedaan:

  • De berekende voetafdruk (in kg of ton CO2)
  • De reductiemaatregelen die u heeft genomen (OV-stimulering, plantaardig menu, digitale communicatie)
  • De compensatiemethode en het certificeringsorgaan
  • Het registernummer of een link naar het retirement-bewijs

Schrijf "CO2-gecompenseerd evenement" of "gecertificeerd CO2-neutraal evenement" — niet simpelweg "groen evenement", dat is te vaag voor de ACM-richtlijnen. Als u een Verra- of Gold Standard-keurmerk op uw communicatie wilt gebruiken, moet u dit afstemmen met de certificerende instelling; sommige standaarden staan dit toe, andere hebben specifieke richtlijnen.

Template voor transparante evenementcommunicatie

Een transparante rapportage aan deelnemers en stakeholders bevat tenminste de volgende elementen:

  1. Totale evenementenvoetafdruk in ton CO2 (bijv. "Dit evenement heeft een berekende CO2-voetafdruk van 1,1 ton CO2")
  2. Genomen reductiemaatregelen (bijv. "Wij hebben 100% openbaar vervoer gestimuleerd via NS-businesscards, gekozen voor een plantaardig menu en geen gedrukt drukwerk")
  3. Overige restuitstoot (bijv. "Een resterende 1,1 ton CO2 is gecompenseerd via Gold Standard-credits")
  4. Projectinformatie (bijv. "Project: Improved Cookstoves, Uganda, Gold Standard ref. GS12345")
  5. Verificatie (bijv. "Retirement-certificaat beschikbaar op aanvraag")

Certificering van CO2-neutrale evenementen

Naast zelf communiceren, kunt u uw evenement laten certificeren door externe partijen:

  • Green Key Evenementen — een internationaal keurmerk voor duurzame evenementen dat onder meer eisen stelt aan energie, water, afval en mobiliteit.
  • ISO 20121 — de internationale norm voor duurzaam eventmanagement. Dit is geen CO2-neutraliteitscertificaat, maar bewijst dat uw organisatieproces gericht is op duurzaamheid.
  • MVO Nederland-certificering — voor bedrijven die hun evenement willen laten valideren op basis van een gestandaardiseerde methodiek.
  • CO2logic — een Belgisch-Nederlands bureau dat specifiek evenementenvoetafdrukken berekent en compensatieprogrammas beheert, inclusief het afgeven van een certificaat dat u kunt tonen.

Virtuele en hybride evenementen: de duurzaamste keuze?

De COVID-19-pandemie heeft aangetoond dat veel evenementen ook volledig digitaal kunnen plaatsvinden. Een volledig virtueel evenement elimineert transportemissies volledig — de dominante emissiefactor. De CO2-voetafdruk van videoconferenties (server-energie, end-device-energie) is gemiddeld minder dan 0,5 kg CO2 per uur per deelnemer, een fractie van de auto-uitstoot.

Hybride evenementen — waarbij een fysieke kern-locatie wordt gecombineerd met digitale deelname — zijn een goed compromis. U behoudt de waarde van persoonlijk contact voor sleuteldeelnemers, terwijl u transport elimineert voor deelnemers op afstand. De uitdaging zit in de techniek en de beleving: digitale deelnemers moeten een gelijkwaardige ervaring krijgen, anders is het hybride format op papier duurzaam maar in de praktijk een tegenvaller.

Praktijkcase: co2-neutraal jaarcongres van een mkb-bedrijf

Een Nederlands mkb-adviesbureau met 80 medewerkers organiseerde zijn jaarlijkse personeelsevenement met de volgende aanpak:

  1. Locatiekeuze: een historisch gemeentehuis op 5 minuten loopafstand van het centraal station.
  2. Vervoer: NS-businesscards voor alle medewerkers; geen kilometervergoeding voor auto's beschikbaar gemaakt.
  3. Catering: volledig plantaardig buffet met regionale leveranciers. Bespaarde daarmee 200 kg CO2 ten opzichte van het gebruikelijke vleesmenu.
  4. Materialen: digitale programmabrochure via QR-code, herbruikbare naamplaatjes.
  5. Restuitstoot berekend: 420 kg CO2 (voornamelijk door 12 medewerkers die met de auto moesten vanwege medische of logistieke redenen).
  6. Gecompenseerd: 0,5 ton Gold Standard credits via een solar-project in Oost-Afrika, kosten 12 euro.
  7. Gecommuniceerd: in de nabeschouwingsmail een factsheet met de voetafdruk en de compensatiedocumentatie.

Resultaat: een geloofwaardige CO2-neutrale claim met minimale kosten en maximale transparantie. De medewerkers waardeerden de aanpak en de locatiekeuze werd als positief ervaren.

Conclusie

Een CO2-neutraal evenement is haalbaar voor elke omvang, mits u het systematisch aanpakt: meten, reduceren (met focus op transport en catering), en verantwoord compenseren via gecertificeerde credits. De financiële impact is beperkt — compensatiekosten voor een evenement van 100 deelnemers bedragen doorgaans minder dan 50 euro. De geloofwaardigheid richting deelnemers, klanten en de pers is aanzienlijk. Begin altijd bij de locatiekeuze en het vervoersbeleid: dat is waar 80% van de CO2-impact wordt bepaald, voordat het evenement ook maar begonnen is.

Over de auteur

Redactie CO₂Neutraal.com

Team van domeinexperts

De redactie van CO₂Neutraal.com bestaat uit een team van domeinexperts met expertise in klimaatstrategie, CO₂-reductie, duurzame financiering en Europese regelgeving. Artikelen komen tot stand op basis van wetenschappelijke literatuur, beleidsdocumenten, normdocumentatie en sectorrapportages.

MarktoverzichtenVergelijkende analyseKlimaatstrategieBeleid & regelgeving

Veelgestelde vragen

Hoe bereken ik de CO2-voetafdruk van mijn evenement als ik geen exacte reisgegevens heb?
U kunt werken met redelijke aannames op basis van het profiel van uw deelnemers en de locatie. Stap 1: vraag deelnemers bij registratie naar hun vervoerskeuze. Stap 2: gebruik gemiddelde reisafstanden op basis van postcodes. Stap 3: pas de emissiefactoren van DEFRA of de Milieucentraal CO2-calculator toe. Als u dat te complex vindt, gebruik dan de vuistregel van 2-3 kg CO2 per deelnemer per evenementdag als conservatieve schatting voor een nationaal evenement met gemengd vervoer. Voor internationale deelnemers telt een vliegticket Europa 200-400 kg CO2 retour. Uw schatting hoeft niet perfect te zijn — een realistische benadering met transparante aannames is beter dan geen berekening en dus ook geen claim.
Is een hybride evenement altijd duurzamer dan een volledig fysiek evenement?
Over het algemeen wel, maar het hangt sterk af van het aandeel digitale deelnemers en de reisafstanden van fysieke deelnemers. Als het merendeel van uw deelnemers toch fysiek aanwezig is en de digitale deelnemers slechts 10% uitmaken, is het verschil met een puur fysiek evenement klein. Maar als u 50% van de deelnemers — met name die van grote afstand — digitaal laat deelnemen, elimineert u een significant deel van de transportemissies. De digitale infrastructuur (videoconferencing-servers, end-devices) vertegenwoordigt gemiddeld 0,3-0,5 kg CO2 per uur per deelnemer, wat bijna altijd lager is dan auto- of vliegreistransport. Een volledig virtueel evenement is in principe het meest emissiearme alternatief, al heeft dat uiteraard beperkingen voor de kwaliteit van netwerken en samenwerking.
Wat kost het om een evenement CO2-neutraal te maken via carbon credits?
De kosten zijn doorgaans lager dan verwacht. Gold Standard carbon credits kosten op de vrijwillige markt gemiddeld 15-30 euro per ton CO2. Een evenement van 100 deelnemers met gemengd vervoer (60% auto, 30% trein, 10% voet/fiets) genereert bij een gemiddelde reisafstand van 40 km enkelvoudig ongeveer 0,9 tot 1,5 ton CO2 in totaal. De compensatiekosten bedragen dan 14 tot 45 euro. Zelfs een groot evenement van 500 deelnemers dat 5 ton CO2 uitstoot, kost minder dan 150 euro om te compenseren. Dit is een verwaarloosbaar bedrag in elk eventbudget. De grootste investering zit in de tijd die nodig is voor de berekening en de administratie van het certificaat, niet in de creditprijs zelf.
Moet ik deelnemerstransport meerekenen als ik zelf de locatie niet bepaal?
Ja, als u de evenementenorganisator bent, bent u ook verantwoordelijk voor de voetafdruk van het transport dat uw evenement veroorzaakt. Het feit dat u de locatie van deelnemers niet controleert, maakt het transport nog steeds onderdeel van de evenementenvoetafdruk. Vergelijk het met een producent die verantwoordelijkheid neemt voor het gebruik van zijn product door consumenten (Scope 3 van het GHG Protocol). In de evenementenwereld is het geaccepteerde principe dat de uitnodigende partij de voetafdruk van het deelnemerstransport meeneemt in de berekening, juist omdat de locatiekeuze van de organisator het type en de afstand van het transport sterk beinvloedt. Door de locatie goed bereikbaar per OV te kiezen, neemt u de sterkste maatregel om die voetafdruk te verlagen.
Welk certificeringskeurmerk is het beste voor een CO2-neutraal evenement?
Er is geen universele standaard, maar er zijn betrouwbare opties. Voor de carbon credits die u inzet als compensatie, zijn Gold Standard en Verra VCS de internationaal meest erkende keurmerken. Voor de organisatie als geheel biedt ISO 20121 een kader voor duurzaam eventmanagement, maar dat is geen CO2-neutraliteitscertificaat. Green Key is een bekende keurmerk voor locaties, niet voor evenementen zelf. Bureaus als CO2logic (Belgie/Nederland) of South Pole bieden specifieke evenementen-certificaten aan waarbij zij de voetafdruk berekenen en compenseren, inclusief een gepersonaliseerd certificaat. Als u geen extern certificaat wilt, kunt u ook zelf transparant communiceren via een gedetailleerde factsheet met de voetafdrukberekening en het retirement-bewijs van uw credits.
Hoe motiveer ik deelnemers om met de trein te komen in plaats van de auto?
Gedragsverandering bij transport vraagt om een combinatie van gemak, stimulans en communicatie. Geef de OV-route als standaard in de uitnodiging, niet als bijlage of alternatief. Verstuur NS-businesscards of OV-vergoedingen proactief, zodat deelnemers niet zelf hoeven voor te schieten. Maak carpooling gemakkelijk via een eenvoudig aanmeldformulier in de uitnodiging. Communiceer waarom u dit vraagt: "Dit evenement streeft naar CO2-neutraliteit. De trein stoot 95% minder CO2 uit dan de auto. Daarom vergoeden wij uitsluitend OV-reizen." Transparantie over de reden vergroot het draagvlak aanzienlijk. Uit onderzoek van NS Zakelijk blijkt dat expliciete duurzaamheidscommunicatie rondom een evenement het treingebruik met 15-25% verhoogt ten opzichte van een neutrale uitnodiging.
📋

Gratis gids

CO₂-aanbieder vergelijkingsgids

Alle 11 categorieën uitgelegd — met selectiecriteria en veelgestelde vragen.

Privacybeleid.

Direct lezen →
DelenLinkedInX

Blijf op de hoogte

Maandelijks CO₂-nieuws voor Nederlands MKB.

Wekelijks. Geen spam. Afmelden kan altijd. Privacybeleid.