Gratis toegangGeschreven door vakexperts154 kennisartikelen beschikbaar
CO₂Neutraal
Consumenten22 juni 2026 · 9 min lezen

Warmtepomp en CO₂: hoeveel bespaar je echt ten opzichte van een cv-ketel?

Een warmtepomp stoot gemiddeld 60–70% minder CO₂ uit dan een gasgestookte cv-ketel. Hoe je dat berekent, wanneer het loont en welke subsidies beschikbaar zijn.

Geschreven doorRedactie CO₂Neutraal.com

Hoeveel CO₂ bespaart een warmtepomp ten opzichte van een cv-ketel?

De keuze voor een warmtepomp is voor veel huishoudens een van de grootste investeringsbeslissingen die ze ooit nemen — en tegelijkertijd een van de meest impactvolle klimaatmaatregelen die een particulier kan treffen. Maar hoeveel CO₂ bespaar je er nu werkelijk mee? En wanneer loont het echt? In dit uitgebreide artikel leggen we alle rekensommen bloot, vergelijken we verschillende typen warmtepompen en geven we een realistisch beeld van de situaties waarin een warmtepomp de beste keuze is.

De basiscijfers: CO₂-uitstoot van gas versus warmtepomp

Een gemiddeld Nederlands huishouden verstookt ongeveer 1.600 m³ aardgas per jaar voor verwarming en warm water. Aardgas stoot bij verbranding 1,785 kg CO₂ per m³ uit (emissiefactor Milieu Centraal, 2024). Dat resulteert in een jaarlijkse uitstoot van circa 2.860 kg CO₂ voor de gemiddelde woning. Een lucht-water warmtepomp die dit gasverbruik vervangt, gebruikt elektriciteit. De CO₂-uitstoot hangt dan af van de emissiefactor van het elektriciteitsnet — in 2024 gemiddeld 0,39 kg CO₂ per kWh (CBS).

Bij een Seasonal Coefficiënt of Performance (SCOP) van 3,5 heeft een warmtepomp voor elke kWh warmte slechts 0,286 kWh elektriciteit nodig. Om 1.600 m³ gas te vervangen (energetisch equivalent van circa 15.600 kWh warmte) heeft een warmtepomp dan 4.457 kWh elektriciteit nodig. Op de Nederlandse stroomkant van 2024: 4.457 x 0,39 = circa 1.738 kg CO₂ per jaar. Dat is al een besparing van 39 procent ten opzichte van aardgas op het gemiddelde net. Topt u het elektriciteitsnet af met groene stroom via uw eigen zonnepanelen of een groen-stroomcontract, dan daalt de uitstoot richting nul.

Verwarmingssysteem CO₂-uitstoot per jaar (gemiddeld woonhuis) Besparing t.o.v. gas
Cv-ketel op aardgas ± 2.860 kg CO₂
Lucht-water warmtepomp (SCOP 2,8) ± 1.450 kg CO₂ ± 49%
Lucht-water warmtepomp (SCOP 3,5) ± 1.150 kg CO₂ ± 60%
Lucht-water warmtepomp (SCOP 4,0) ± 1.000 kg CO₂ ± 65%
Bodem-water warmtepomp (SCOP 4,5) ± 890 kg CO₂ ± 69%
Lucht-water warmtepomp + 100% groene stroom ≈ 0 – 100 kg CO₂ ≈ 96 – 100%
Hybride warmtepomp (lucht + cv-ketel) ± 1.500 – 2.000 kg CO₂ ± 30 – 50%

De uitstootcijfers voor de warmtepomp dalen elk jaar omdat het Nederlandse elektriciteitsnet steeds groener wordt. In 2030 is de verwachting dat de emissiefactor van het net zal dalen naar 0,25 tot 0,30 kg CO₂ per kWh, wat de besparing van een warmtepomp automatisch vergroot — zonder dat u iets hoeft te doen.

Wat is de SCOP en waarom maakt het zo veel uit?

De Seasonal Coefficiënt of Performance (SCOP) is de seizoensgemiddelde energieprestatie van een warmtepomp en de meest relevante maatstaf voor de praktijk. De SCOP geeft aan hoeveel kWh warmte de pomp levert per kWh ingezette elektriciteit, gemiddeld over een heel jaar inclusief koude winterdagen en milde lentedagen.

De COP — Coefficiënt of Performance — is het momentane rendement op een specifiek tijdstip. Op een winterdag van -10°C kan de COP van een lucht-warmtepomp zakken naar 1,8 tot 2,2. Op een milde herfstdag van 12°C loopt de COP op naar 4,0 tot 5,0. Omdat in Nederland de buitentemperatuur het grootste deel van het stookseizoen tussen 0 en 10°C ligt, is de SCOP over een jaar genomen gunstiger dan de COP op de koudste dag.

Fabrikanten zijn verplicht de SCOP te vermelden op basis van de Europese Ecodesign-richtlijn, gemeten bij drie klimaatprofielen (gemiddeld, warm, koud). Voor Nederland is het gemiddelde klimaatprofiel het meest representatief. Let op dat lab-SCOP en praktijk-SCOP kunnen afwijken; in de praktijk liggen warmtepompen gemiddeld 10 tot 20 procent lager dan de fabrieksopgave als de woning minder goed gesoleerd is dan optimaal of als er geen lagetemperatuurafgifte (vloerverwarming) aanwezig is.

Welke typen warmtepompen zijn er en wat zijn de verschillen?

1. Lucht-water warmtepomp (de meest geplaatste)

De lucht-water warmtepomp onttrekt warmte aan de buitenlucht en geeft deze af aan uw centrale verwarmingssysteem (radiatoren of vloerverwarming). Dit type heeft de laagste installatiekosten (bruto circa 5.000 tot 12.000 euro, afhankelijk van merk en capaciteit) en is geschikt voor de meeste woningen. Het nadeel is dat de prestatie afneemt bij lage buitentemperaturen, en dat het systeem geluid produceert door de compressor en ventilator.

2. Bodem-water warmtepomp (grondwarmtepomp)

Een bodem-water warmtepomp onttrekt warmte uit de bodem via horizontale slangen op circa 1,5 meter diepte of via verticale boringen tot 150 meter diepte. De bodemtemperatuur in Nederland ligt stabiel op 10 tot 12°C, wat resulteert in een hogere en stabielere SCOP (gemiddeld 4,0 tot 5,5) dan een lucht-warmtepomp. De installatiekosten zijn hoger: bruto 10.000 tot 20.000 euro inclusief boring, maar de energiekosten zijn lager en de levering betrouwbaarder. Dit type is geschikt voor woningen met een ruime tuin of de mogelijkheid voor verticale boring.

3. Lucht-lucht warmtepomp

Een lucht-lucht warmtepomp (ook wel airco met warmtemodus) verwarm de woning door verwarmde lucht te circuleren. Dit type heeft lage installatiekosten en werkt ook als airconditioning in de zomer, maar is minder efficiënt als hoofdverwarming en wordt in Nederland minder ingezet als cv-ketelvervanging. De CO₂-besparing is vergelijkbaar met een lucht-water warmtepomp bij gelijkwaardige SCOP.

4. Hybride warmtepomp

De hybride warmtepomp combineert een compacte lucht-water warmtepomp met de bestaande cv-ketel. De warmtepomp neemt het grootste deel van de verwarmingsvraag voor zijn rekening; de cv-ketel schakelt automatisch bij als de buitentemperatuur te laag wordt voor de warmtepomp (doorgaans onder -5 tot 0°C) of als snel warm water nodig is. Dit systeem bespaart 30 tot 50 procent CO₂ ten opzichte van alleen gas en is minder ingrijpend om te installeren omdat bestaande radiatoren en cv-ketel grotendeels behouden blijven. De installatieko sten liggen op circa 3.000 tot 7.000 euro (na ISDE-subsidie).

Wanneer levert een warmtepomp de meeste CO₂-besparing?

  • Goed gesoleerde woningen: Een warmtepomp werkt het efficiëntst bij lage aanvoertemperaturen (35 tot 45°C). Traditionele cv-systemen werken op 65 tot 80°C aanvoertemperatuur. Om een warmtepomp op een lage aanvoertemperatuur te laten draaien, heeft u een goed gesoleerde woning nodig en bij voorkeur vloerverwarming of grote radiatoren. Bij een slecht gesoleerde woning moet de aanvoertemperatuur hoog blijven, wat de SCOP en daarmee de CO₂-besparing significant verlaagt.
  • Groene stroom: Combineer de warmtepomp met een eigen dak vol zonnepanelen of een groen-stroomcontract met echte Garanties van Oorsprong voor maximale CO₂-reductie. Op eigen zonnestroom overdag benadert de CO₂-uitstoot van uw verwarming nagenoeg nul.
  • Lage aanvoertemperatuurafgifte: Vloerverwarming heeft een aanvoertemperatuur van 35°C nodig; hiermee kan een warmtepomp optimaal presteren. Radiatoren kunnen ook werken op lagere temperaturen, maar dan moeten ze vergroot worden of het huis extra goed gesoleerd zijn.
  • Warme regionale klimaatcondities: In zachte winters (zoals in de kustprovincies en het zuiden van Nederland) presteert een lucht-warmtepomp gemiddeld 10 tot 15 procent beter dan in het noorden of in landelijke gebieden met meer vorstdagen.

Subsidies en financiering (2024–2025)

De ISDE-subsidie (Investeringssubsidie Duurzame Energie en Energiebesparing) vergoedt een vast bedrag per warmtepomp aan particulieren en kleine ondernemers. In 2024 en 2025 gelden de volgende bedragen per categorie:

  • Lucht-water warmtepomp: € 1.750 tot € 2.750 afhankelijk van vermogen en SCOP-klasse
  • Bodem-water warmtepomp: € 2.750 tot € 5.250
  • Hybride warmtepomp (lucht): € 1.750 tot € 2.250
  • Warmtepompboiler (alleen warmwater): € 350 tot € 700

Aanvragen loopt via het RVO-loket (rvo.nl/isde). U kunt de aanvraag doen nadat de warmtepomp is geïnstalleerd, maar u moet vooraf controleren of uw specifieke model op de ISDE-productenlijst staat. Installateurs zijn bekend met deze lijst.

Naast de ISDE kunt u gebruik maken van de Nationaal Warmtefonds-lening: een rentevrije lening voor particulieren van tot € 25.000 voor verduurzaming van de woning, inclusief warmtepomp. Gemeenten en provincies bieden soms aanvullende subsidies of lokale warmtefondsen. Raadpleeg Milieu Centraal of uw gemeente voor actueel aanbod in uw regio.

Kosten en terugverdientijd

De bruto installatiekosten voor een lucht-water warmtepomp in een gemiddelde twee-onder-een-kapwoning bedragen circa 7.000 tot 12.000 euro (inclusief installatie, inclusief eventuele aanpassing van de afgiftezijde). Na ISDE-subsidie van circa 2.000 euro resteert 5.000 tot 10.000 euro netto.

Stel dat u per jaar 1.600 m³ gas bespaart. Bij een gasprijs van € 1,10 per m³ is dat een besparing van € 1.760 per jaar. De extra elektriciteitskosten voor de warmtepomp bedragen bij een SCOP van 3,5 en een elektriciteitsverbruik van circa 4.500 kWh en een prijs van € 0,30 per kWh: € 1.350 per jaar. Nettobesparing op energiekosten: circa € 410 per jaar.

Bij een netto-investering van € 7.500 en een nettobesparing van € 410 per jaar is de terugverdientijd circa 18 jaar puur op basis van energiebesparing. Stijgende gasprijzen en dalende elektriciteitsprijzen — mede door eigen zonnepanelen — versnellen de terugverdientijd. De CO₂-besparing staat echter los van de financiële terugverdientijd en is direct en significant.

Wat als mijn woning slecht gesoleerd is?

Een warmtepomp in een slecht gesoleerde woning presteert suboptimaal. De warmtepomp heeft dan een hogere aanvoertemperatuur nodig en de SCOP daalt. In de praktijk kan een warmtepomp in een woning met energielabel E of F zelfs duurder zijn in gebruik dan een moderne HR-ketel, al blijft de CO₂-uitstoot lager.

De juiste volgorde bij een slecht gesoleerde woning is:

  1. Isoleer eerst de spouwmuur, vloer en zolder (maximale impact, snelle terugverdientijd).
  2. Controleer of uw radiatoren groot genoeg zijn voor een aanvoertemperatuur van 45 tot 55°C.
  3. Installeer daarna de warmtepomp, bij voorkeur een hybride als volledige renovatie te kostbaar is.
  4. Overweeg op langere termijn vloerverwarming of grote convectoren voor optimale warmtepompprestatie.

De Nederlandse overheid heeft het 'Nationaal Isolatieprogramma' gelanceerd met subsidies voor spouwmuurisolatie, dakisolatie en vloerisolatie voor huishoudens met een lager inkomen. Combineer isolatie- en warmtepompsubsidies voor een optimaal financieel en klimaatresultaat.

De toekomst: steeds groener net

Een warmtepomp wordt elk jaar klimaatvriendelijker zonder dat u er iets voor hoeft te doen. Naarmate het aandeel wind- en zonne-energie in de Nederlandse energiemix toeneemt, daalt de CO₂-emissiefactor van het net. In 2015 bedroeg de emissiefactor nog circa 0,54 kg CO₂ per kWh; in 2024 is dat gedaald naar 0,39 kg CO₂ per kWh. Prognoses van Netbeheer Nederland en het PBL wijzen op een verdere daling naar 0,20 tot 0,25 kg CO₂ per kWh in 2030. Dit betekent dat een warmtepomp die vandaag 60 procent CO₂ bespaart, in 2030 automatisch 75 tot 80 procent bespaart — dezelfde pomp, dezelfde woning, maar schonere stroom.

Conclusie

Een warmtepomp bespaart gemiddeld 49 tot 70 procent CO₂ ten opzichte van aardgas, afhankelijk van het type, de SCOP, de isolatiegraad van de woning en de stroomkeuze. De bodem-water warmtepomp is het meest efficiënt; de lucht-water warmtepomp is de meest betaalbare instap. In combinatie met groene stroom of eigen zonnepanelen daalt de uitstoot richting nul. De ISDE-subsidie verlaagt de financiële drempel, en het Nationaal Warmtefonds biedt rentevrije financiering. Voor een goed of matig gesoleerde woning is de warmtepomp de meest impactvolle stap die een particulier kan zetten in zijn persoonlijke CO₂-voetafdruk. Bovendien wordt de klimaatwinst elk jaar automatisch groter naarmate het stroomnet groener wordt.

Over de auteur

Redactie CO₂Neutraal.com

Team van domeinexperts

De redactie van CO₂Neutraal.com bestaat uit een team van domeinexperts met expertise in klimaatstrategie, CO₂-reductie, duurzame financiering en Europese regelgeving. Artikelen komen tot stand op basis van wetenschappelijke literatuur, beleidsdocumenten, normdocumentatie en sectorrapportages.

MarktoverzichtenVergelijkende analyseKlimaatstrategieBeleid & regelgeving

Veelgestelde vragen

Wat is het verschil tussen SCOP en COP bij een warmtepomp?
COP staat voor Coefficiënt of Performance en geeft het momentane energierendement van een warmtepomp aan op een specifiek meetpunt, bijvoorbeeld bij een buitentemperatuur van 7°C en een aanvoertemperatuur van 35°C. SCOP staat voor Seasonal Coefficiënt of Performance en is het gemiddelde rendement over een heel verwarmingsseizoen, rekening houdend met wisselende buitentemperaturen, defrost-cycli en warmwaterproductie. Voor de berekening van uw jaarlijkse energieverbruik en CO₂-besparing is de SCOP het meest relevante getal. Fabrikanten zijn verplicht de SCOP te vermelden op basis van Europese Ecodesign-normen. Let op dat de praktijk-SCOP gemiddeld 10 tot 20 procent lager kan liggen dan de fabrieksspecificatie, afhankelijk van uw isolatiegraad en het type afgiftesysteem.
Hoeveel CO₂ bespaar ik als ik mijn warmtepomp combineer met zonnepanelen?
Als u uw warmtepomp overdag voedt met eigen zonnestroom, is de CO₂-uitstoot van uw verwarming op die momenten vrijwel nul. De omvang van de besparing hangt af van het aandeel warmtevraag dat samenvalt met de beschikbaarheid van zonnestroom. In de herfst en winter is de zon minder beschikbaar terwijl de verwarmingsvraag het hoogst is. In de praktijk dekt eigen zonnestroom vaak 20 tot 40 procent van het elektriciteitgebruik van de warmtepomp op jaarbasis. Gecombineerd met een groen-stroomcontract voor de resterende stroom komt de totale CO₂-uitstoot van uw verwarming op 50 tot 100 kg per jaar, vergeleken met bijna 2.860 kg voor een gasketel. Dat is een reductie van 96 tot 98 procent.
Is een hybride warmtepomp een goede tussenoplossing voor een slecht gesoleerde woning?
Ja, een hybride warmtepomp is in veel gevallen de meest praktische tussenstap voor woningen met energielabel D, E of F. De hybride combinatie van een lucht-warmtepomp met de bestaande cv-ketel behoudt de bestaande radiatoren en het bestaande leidingwerk, zodat de installatie minder ingrijpend en goedkoper is dan een volledige omschakeling. De warmtepomp neemt bij milde temperaturen het leeuwendeel van de warmtevraag over (doorgaans 60 tot 80 procent van de jaarlijkse verwarmingsenergie), terwijl de cv-ketel bijspringt op zeer koude dagen. Het resultaat is een CO₂-besparing van 30 tot 50 procent zonder de hoge kosten van gelijktijdige isolatieverbetering. Ideaal als tijdelijke maatregel, met als doel op langere termijn volledig over te stappen op een volledige warmtepomp na aanvullende isolatie.
Hoeveel ISDE-subsidie kan ik ontvangen voor een warmtepomp?
In 2024 en 2025 biedt de ISDE-subsidie vaste bedragen per type warmtepomp. Voor een lucht-water warmtepomp ontvangt u afhankelijk van het vermogen en de SCOP-klasse 1.750 tot 2.750 euro. Voor een bodem-water warmtepomp (grondwarmtepomp) is dat 2.750 tot 5.250 euro. Voor een hybride warmtepomp op luchtbasis is dat 1.750 tot 2.250 euro. Voorwaarde is dat het model op de ISDE-productenlijst staat bij RVO. U vraagt de subsidie aan via het RVO-loket na installatie en levering van een factuur. Naast ISDE kunt u bij een inkomen tot circa 60.000 euro per jaar gebruikmaken van de rentevrije lening van het Nationaal Warmtefonds voor de resterende investering. Controleer voor de meest actuele bedragen altijd de RVO-website, omdat de subsidiebedragen jaarlijks worden herijkt.
Kan ik een warmtepomp plaatsen in een appartement?
Dat hangt af van het type appartement en de technische mogelijkheden. Een lucht-water warmtepomp vereist een buitenunit die ergens geplaatst en bevestigd moet worden; in een appartementencomplex is hiervoor doorgaans toestemming van de Vereniging van Eigenaren (VvE) nodig, en gelden regels rondom geluid en plaatsing. In veel gevallen is een lucht-lucht-warmtepomp (airco met verwarmingsfunctie) makkelijker installeerbaar in een appartement. Warmtepompboilers voor alleen warmwaterproductie zijn geschikt voor individuele appartementen en vereisen geen buitenunit. Voor appartementen in een complex is collectieve aansluiting op een warmtenet of een gemeenschappelijke installatie vaak de meest efficiënte route voor CO₂-reductie op gebouwniveau.
Hoe groot is de CO₂-besparing als het elektriciteitsnet in 2030 groener is?
De CO₂-besparing van een warmtepomp neemt elk jaar automatisch toe naarmate de Nederlandse elektriciteitsmix groener wordt. In 2024 heeft het net een emissiefactor van circa 0,39 kg CO₂ per kWh. Prognoses van Netbeheer Nederland wijzen op een daling naar 0,20 tot 0,25 kg CO₂ per kWh in 2030. Een lucht-water warmtepomp met SCOP 3,5 die in 2024 circa 60 procent CO₂ bespaart ten opzichte van gas, zal op het net van 2030 automatisch 75 tot 80 procent besparen. Een warmtepomp die nu geinstalleerd wordt, wordt dus elk jaar klimaatvriendelijker zonder enige aanpassing. Dat maakt de investering nu al aantrekkelijk en op termijn nog waardevoller voor uw CO₂-voetafdruk.
📋

Gratis gids

CO₂-aanbieder vergelijkingsgids

Alle 11 categorieën uitgelegd — met selectiecriteria en veelgestelde vragen.

Privacybeleid.

Direct lezen →
DelenLinkedInX

Blijf op de hoogte

Maandelijks CO₂-nieuws voor Nederlands MKB.

Wekelijks. Geen spam. Afmelden kan altijd. Privacybeleid.